Kytarista legendárních Queen Brian May zazpíval v Kongresovém centru Zlín

Zlínský koncert kytaristy legendárních Queen Briana Maye už se chýlil ke konci, a když zazněly první tóny notoricky známé písně We Will Rock You, asi stovka lidí už nevydržela sedět a jen podupávat do rytmu.


Fandové vyskočili ze sedaček luxusního Kongresového centra a nahrnuli se pod pódium, kde začali tancovat a zvedat ruce. Rozesmátý May jim spokojeně zamával a lidé si vestoje vychutnali i další "queenovské" přídavky v podobě No-one but You a Crazy Little Thing Called Love.

"Uvidíme se příště," slíbil při bouřlivé děkovačce May. Vystoupení osmašedesátiletého muzikanta bylo hudební událostí roku. V sobotu večer jej sledoval vyprodaný sál. Při převážně akustickém koncertu, který je součástí One Voice Tour, Mayovi sekundovala britská zpěvačka Kerry Ellis.

Komorní atmosféru začátku vystoupení podtrhly vysoké svíce zapálené na krajích pódia i tmavé zástěny s drobnými světélky natažené po stranách projekčního plátna, které měly navodit atmosféru noční oblohy.

May chválil publikum i prostory Kongresového centra

Už před startem téměř dvouhodinového koncertu bylo jasné, že prim budou hrát písničky od Queen jako například Somebody to Love nebo Love of My Life. 

"Je to moje krevní skupina, zejména jejich tvorba z konce 70. a 80. let. Všichni kdo přišli, museli být z koncertu nadšení. "Překonal má očekávání," vyzdvihl návštěvník Josef Pivoda ze Zlína.

Došlo ale také na představení coververzí skladeb dalších skupin - Something od Beatles, Dust in the Wind od kapely Kansas nebo Bye Bye Love od Everly Brothers. May také vystřihl povedené a několik minut trvající sólo.

Oba muzikanty doprovázel Jeff Leach, kterého May představil jako svůj "orchestr". Nechyběli ani výzvy ke zpívání, humorné vsuvky ve podobě scénky s rádoby rozbitou kytarou nebo konverzací britského dua s diváky v češtině.

"Interakce umělců s publikem byla perfektní. Jak řekl sám Brian May, byla to více party než koncert", řekl státní zástupce Roman Kafka známý díky svému dozorování vyšetřování metanolové aféry.

Vystoupení si nenechal ujít ani primátor Miroslav Adámek, trenér zlínských extraligových hokejistů Rostislav Vlach nebo šéf místní filharmonie Josef Němý. 

"S koncertem jsme moc spokojení, stejně jako byli evidentně i diváci. Sám Brian May pak po koncertě chválil nejen chválil zlínské publikum, ale také sál Kongresového cetra. Koncert byl podle něj výborně nazvučený, moc se mu líbili i motýlci svítící na stropě", poznamenala Petra Svěráková, mluvčí spolupořadatelské Agentury Velryba.

May se společně s Ellisovou ze Zlína přesunul do Brna, kde je v něděli čekala předposlední zastávka české části jejich turné. V úterý pak ještě zahrají v Praze. 

(7.3.2016, MF Dnes, str.13)

Atmosféru zlínského koncertu si můžete přiblížit v následující reportáži.

Fotogalerie z koncertu zde